Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.DİŞLERE FLORÜR UYGULANMASI


Flor, diş sağlığımızda gerçekten çok önemli bir yere sa­hiptir. Dişimizin yapısı içinde yeterli yoğunlukta yer alabi­lirse dişin sert dokularının asitler karşısında direncini artı­rır. Yani mikrobiyal dental plak faaliyet gösterse de üreti­len asit, florla güçlenmiş dişlerimizde kolay kolay çürük yapamaz, sert dokuları eritemez. Özellikle içme suyuna ve diş macununa flor katılması, çocuklar arasında çürükleri önlediği gibi dişlerin gelişimine için de yararlıdır. Flor, mine yapısının içerisine girer ve sürekli koruma sağlar.


                                   


Flor ucuz, güvenilir ve etkili olmasına rağmen insanların çok azı florlu su içmektedir. Okullarda içme suyu şebekesinin florlanması gerekli ve önemli bir uygulamadır. Buna ek olarak, florlu su içemeyen her yaştaki kişi, diş hekimi ya da doktor reçetesiyle elde edebileceği flor damlaları ya da tabletleri kullanarak yarar sağlayabilir.


Büyük yaştaki çocuklar, ergenler ve erişkinler diş çürümesine en duyarlı olanlardır. Bunlar için, diş hekimi tarafından uygulanacak flor tedavisi kadar, florlu ağız çalkalama suları (diş suyu) da yararlı olabilir.


Peki flor tabletleri alarak bu sorunu çözebilir miyiz? Ne yazık ki, o kadar kolay değil. Flor, iki ucu keskin bir bıçak gibidir. Eser miktarda ve zamanında -yani dişlerin oluşum aşamasında- alınmadığında dişlerin yapısına gir­meleri o kadar kolay değildir. Ayrıca fazla alındığında ze­hirlenmelere neden olabilir. Diş hekimliğinde flor iki şekil­de kullanılır:


  1. Sistemik olarak ağızdan alınarak,
2. Topikal yani diş yüzeyine sürülerek.
  

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeterli flor alımı bebeklerde 6. ayda başlayarak 16 yaşına kadar devam etmelidir ki dişlerimizin yapısında yerini alıp çürüğe karşı gerekli direnci gösterebilsin. Bu Yaştan sonra yutularak alınacak flor dişimizin çürüğe karşı direnç göstermesinde çok etkili olamaz 16 yaşından sonra sadece topikal, yüzeysel olarak dişe sürülerek uygulamalarla dişe flor verilebilir. 


Flor çoğu mineral gibi besinlerle alınır. En çok da iç­me suyu ile vücuda girmesi beklenir. Doğal olarak flor oranı düşük suların olduğu bölgelerde ise çeşitli takviye­lerle gerekli flor alımı sağlanır. Gelişmiş ülkelerde bu so­run suların florlanması ile çözülmektedir. Çeşitli teknik do­nanım isteyen bu uygulama ülkemizde yapılamamaktadır. Dolayısıyla içme suyundan beklenen flor alınamaz. Hacet­tepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin yaptığı bir araştırmayla şehirlerimizin flor haritası çıkarılmıştır. Is­parta ve Kars yöresi hariç, diğer illerimizin flor fakiri ol­duğu belirlenmiştir.


Sularımız florlanmadığına göre kişisel bazı önlemler almamız gerekir. Bu yazıları okuyacak ve anlayacak yaşa gelmişseniz sizin için sistemik flor alımı geçmiş demektir, ama çocuklarınız için çok şey yapabilirsiniz.


Bir diş hekimine gidip bulunduğunuz bölgenin flor durumuna göre, çocuğunuz için flor tableti dozu ayarlamasını sağlayabilirsiniz. (Düzenli olarak kul­lanmak şartı ile.)


  

6 ayda bir çocuğunuzun dişlerine topikal olarak (sa­dece dişlerin üstüne sürülüp bir süre beklenerek) flor uygulaması yaptırabilirsiniz. Topikal flor uygulama­sını kendi dişlerinize de yaptırabilirsiniz.

Florlu gargaraları sürekli ve düzenli olarak kullanabi­lirsiniz. Bunlardaki flor oranı çok düşüktür. Faydası­nı ancak çok uzun süreli kullanımlarda görürsünüz.

Florlu diş macunları ile etkili ve sürekli bir temizlik yapabilirsiniz. Diş macunundan alınan flor da ancak çok uzun ve düzenli kullanımla etkili olur.

Çocuklarda diş macununu yutma riskine karşı daha az flor içeren çocuk macunları kullanın. Yetişkin macunlarındaki fazla flor sürekli yutulduğunda ço­cuklarda flor zehirlenmesine neden olur.

En ideal sistemik flor kaynağı içme suyudur. Ülke­mizde içme suları florlanmadığı için kendi suyunuzu kendiniz florlayabilirsiniz. Türkiye'de içme suyu ola­rak kullanılan su çok yumuşaktır. Bu yüzden flor oranı etikette belirtilmiş maden sularını normal içme suyunuza karıştırarak kullanabilirsiniz. İlk günler l'e 3 oranında karıştırın sertliğe alıştıkça bire bir oranın­da karıştırarak özellikle çocukların bu suyu tüketme­sini sağlayın. Bu şekilde su içmeye alışmışsa flor tab­leti kullanmasına gerek kalmaz. Sadece hekiminizin belirleyeceği aralıklarla topikal flor uygulatırsanız dişlere gerekli floru vermiş olursunuz.


  


Florürün Yararları ve Kullanımı

Ø  Florid dişlerinizdeki minenin sertleşmesine yardımcı olur.

Ø  İçtiğiniz sudaki florid asid etkisine karşı dişlerinizin dayanıklılığını arttırır.

Ø  Florid diş çürümesinin yavaşlamasına yardımcı olur.

Ø  Hamilelerde ve 6. aya kadar çocuklarda floridli tabletler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ø  Üç yaş ve öncesi çocuklarda sadece yüksek risk grubundakiler günde 0.25 mg florid tableti kullanılmalıdır.

Ø  Üç yaş üzeri çocuklarda içme suyundaki florid miktarı : 0.3 ppm den az ise günde 0.25 mg florid tableti kullanılmalıdır.

Ø  Üç yaş üzeri çocuklarda yüksek risk grubundakiler günde 0.50 mg florid tableti kullanılmalıdır.

Ø  Yetişkinlerde floridli tabletlerin kullanılmasına gerek yoktur.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA