Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.SİNÜS LİFT


Sinüs Nedir?

Kafatası içinde bulunan içi tek katlı silialı prizmatik epitel (Schneiderian Membranı) ile kaplı olan boşluklara verilen isimdir. Sinüslerin temel amacı kafatası içinde boşluklar oluşturarak kafa ağırlığını azaltmaktır. Kafa bölgesinde birçok sinüs bölgesi bulunmaktadır (etmoid sinüs, frontal sinüs, maksiller sinüs gibi). Bu sinüslerden ise diş hekimlerini ve cerrahları alakadar eden sinüs maksiller sinüstür.


  
Sinüs  Sinüs Lifting Nedir?

Özellikle çiğneme bölgelerinde çürük ve dişeti problemleri yüzünden üst çeneden diş çekildiğinde çekim bölgesinde diş köklerinin desteği gittiği için zamanla sinüs bölgesindeki hava akımının da etkisiyle sinüs mukozası kemiği eriterek aşağı doğru sarkma yapar. Bu durumda implanta destek olacak kemiğin hacimsel olarak az olmasından dolayı sinüs mukozası bir operasyon ile kaldırılıp sinüs mukozası ile kemik arasına kemik grefti (kemik tozu) uygulanarak implantı destekleyecek kemik hacmi arttırılır. Bu işleme sinüs lifting (sinüs membranını kaldırma, sinüs lift) denir.


  
 Sinüs

Sinüs Lifting’ de Hangi Tip Kemik Tozları Kullanılır?

Kemik tozu kullanımlarında en ideal madde otojen (yani hastanın kendisinden alınan kemik) kemiktir. Ama insanın ağız içinden alınan kemiğin miktarı çok fazla olamayacağından hastanın isteği doğrultusunda başka bölgelerden (kalça, kaburga gibi) otojen kemik sağlanabilmektedir. Böyle bir operasyon ikinci bir operasyon sahası oluşturacağından pek tercih edilmemektedir. O yüzden sinüs lifting operasyonlarında sığır kaynaklı kemik tozları daha çok tercih edilmektedir. Bazı hekimler sentetik (yapay) kemik tozları da kullanmaktadırlar. Araştırmalar sinüs lifting gerektiğinde otojen kemik tozu kullanılmış hastalarla, diğer çeşit kemik tozlarının arasında uzun dönem iyileşmesinde çok büyük fark olmadığını ortaya koymuştur. O yüzden sinüs lifting operasyonlarında daha çok sığır kaynaklı kemik tozları tercih edilmektedir.


Sinüs liftingten Ne Kadar Süre Sonra İmplant Yapılabilir?

Bazı durumlarda sinüs lifting ile implant operasyonu aynı anda yapılabilmektedir. Bu durumlar hastanın 4-5 mm. kadar implantın tutunacağı bir başlangıç kemik kalınlığı varsa geçerlidir. Eğer bu kemik kalınlığı yoksa implant operasyonu sinüs liftingi takip eden 4-6 ay içinde yapılmalıdır.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA