Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.BONDİNG

 

Bonding Uygulaması


Çürük, kırık, çentikli ya da renklenmiş dişlerin, diş rengindeki kompozit rezin materyali ile onarılmasına Bonding denir. Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.


  

Bonding UygulamasıHangi Durumlarda Uygulanır?

Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan kolay ve ucuz bir kozmetik uygulamadır. Çoğunlukla kozmetik gereksinimler için kullanılır. Çentikleri olan ya da renklenmiş dişlerin görünümünü iyileştirmede, dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında, dişlerin ve renklerinin değiştirilmesinde kullanılır.


     

Bonding Hazırlanması ve Uygulanması


Bonding Uygulaması için ya çok az ya da hiç preparasyon gerekmemektedir. Çürük dişte uygulanmayacak ise çoğunlukla anestezi de gerekmemektedir. Uygulanması şöyledir:

    • Renk seçildikten sonra diş yüzeyi pürüzlendirilir.
    • Bonding materyalinin dişe kolayca tutunabilmesi için diş onunla uyumlu bir materyal ile örtülenir.
  • Bu hazırlıklardan sonra diş rengindeki kompozit resin materyali istenen şekil verilerek dişe yerleştirilir.
    • Ultraviyole ışığı ile materyal sertleştirilir.
    • Materyal sertleştikten sonra hekim tarafından düzeltilir ve şekillendirilir.
    • Daha sonra materyal dişin diğer kısımlarında olduğu gibi parlayana kadar cilalanır.

Bu işlem 15-60 dakika kadar sürer. Birden fazla dişte uygulama yapılması gerekmekte ise birkaç randevuya ihtiyaç duyulabilir.


 

Tedavi Sonrasında Yapılması Gerekenler


İlk iki gün içinde lekelerden korumak ya da oluşmalarını en aza indirmek için renkli yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Çay, kahve ve sigara bonding uygulamasında kullanılan rezin materyalinin renklenmesine neden olur. Dişlerinizi fırçalamanın yanında düzenli aralıklar ile diş hekiminize temizletmelisiniz.


 


Riskleri Nelerdir?


Kompozit rezin doğal diş kadar kuvvetli değildir. Buz ya da kalemi ısırdığınızda veya çiğnediğinizde ufalanabilir. Bir dişe birden fazla kez bonding uygulanabilir. Ağız alışkanlıkları ve ne kadar bonding uygulandığı, bonding uygulamasının ömrünün tayininde önemli bir rol oynar.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA