Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.BEBEKLERDE DİŞ ÇÜRÜĞÜ


Biberon Çürüğü Nedir?   

Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.
 Biberon çürüğü, süt dişlerinin sürmesi ile birlikte özellikle üst çenedeki ön bölge kesici dişleri içine alan “yaygın çürük, rapmant çürük” olarak da bilinen özel bir çürük tipidir.
  


  
Biberon Çürüğünün Oluşum Nedenleri: 

Biberonla şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli sütün bebeğe verilmesi, bu işlemin özellikle gece boyunca sürekli olarak tekrarlanması ilk sırayı almaktadır. Biberon çürüğü oldukça hızlı ilerleyen bir çürük tipi olmakla beraber anneler çoğu zaman bu dönemin farkına varılmayacak kadar kısa sürede gerçekleştiğini dile getirmektedirler. Bu hızlı ilerlemenin nedeni, bu dönemde dişlerin mine yapısının daha dirençsiz olması ve özellikle annelerin henüz fırçalamaya başlamak için “erken” olduğunun düşünülmesi sonucu oluşan yetersiz ağız bakımı olmaktadır. 
 

Bu tip çürük lezyonlarının en belirgin özellikleri:


·         Hızlı ilerleyen tipte olması,

·         Özellikle üst kesici dişlerden başlayarak üst süt azı ve alt süt azı dişlerinin etkilenmesi,

·         İlerleyici özelliği olduğundan zaman içinde alt kesici dişleri de içine alabilmesidir.

·         Esasında çürük yapıcı bakteriler sebep olmakla birlikte diğer bakteriler de rol oynamaktadır.


Biberon Çürüğünden Korunma:


  Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı  yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler  bebeğin huzursuz olmasına ve beslenme düzeninin  bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı  dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar.  Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma  problemleri ortaya çıkabilir.

Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir. Bunlar; 

·         Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin. Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.

·         Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.

·         Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.

·         Çocuğu karbonhidratlı-şekerli gıdaların yerine; elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine     yardımcı gıdalara yönlendirin.

·         İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile    dişlerini silerek temizleyin.


Biberon Çürüğünün Tedavisi:

Biberon çürüklerinin tedavisi mümkündür, ancak oldukça zahmetli olabilmektedir. Tedavinin ilk aşamasında beslenme önerilerine dikkat edilmesi ve çürüğe yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması gelmektedir.
  


İkinci aşamada ise annenin/bakıcının ağız-diş sağlığının düzeltilmesi önem taşımaktadır. Bunlardan sonra etkilenen ön kesici dişlerin restorasyon işlemleri gerçekleştirilmelidir. Tedavi aşamasını geçmiş olan çürük lezyonlu dişler çekilebilmektedir. Oldukça küçük yaşlarda gerçekleştirilen bu tedavilerin başarı şansı bu açıdan her zaman çok yüksek olmayabilmektedir. Her zaman koruyucu ve önleyici tedaviler daha ucuz, daha etkin ve daha kolaydır. Bu yüzden çürük oluşmadan önce alınacak önlemler ile bütün bunların önüne geçmek hedeflenmelidir.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA