Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.HAMİLELİK VE DİŞ HEKİMLİĞİHamileliği genel anlamda üç dönemde inceleyebiliriz.


İlk Üç Aylık Dönem: Bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler  bu dönemde düşüğe sebep olabilir. Röntgen çekimi önerilmez. Ancak müdahaleyi zorunlu kılan durumlar olduğu takdirde, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi, bebeğe zarar vermeyen ilaçlar kullanarak tedaviyi sağlayacaktır.


İkinci Üç Aylık Dönem: Bu dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenemeyecek  diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en güvenilir dönemdir.


Üçüncü Üç Aylık Dönem: Bu dönemde artık doğum yaklaşmıştır. İlk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında  müdahale önerilmez. Hastalar uzun süre sırtüstü yatar pozisyonda bırakılmamalıdır.


Hamilelik Sırasında Ağız ve Diş Bakımı:


Ø       Hamilelik öncesinde tam bir ağız muayenesinden geçerek yeterli ağız hijyeni oluşturulmalıdır.

Ø      Diş fırçası, diş ipi ve ağız gargaraları kullanarak ağız hijyeninin devamı sağlanmalıdır.

Ø       Hamilelik sırasında artan progesteron ve östrojen seviyelerinden dolayı diş etlerinde kanama ve iltihaplanma olabilir. C vitamini takviyesi verilebilir.

Ø       Kustuktan sonra hemen diş fırçalama dişlerdeki aşınmayı arttıracaktır.

    

Ø  Ağız hijyenine dikkat etmeyenlerde hormonal değişikliklerle birlikte ''granuloma gravidarum'' denilen patolojik bir kitle oluşabilir. Doğumdan sonra çoğunlukla kaybolacaktır. Devam ederse küçük bir cerrahi gerekebilir.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA