Nergiz Koska
Web Sitemize Hoş Geldiniz.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN. 
GÖNLÜNÜZCE NİCE YILLARA...
DOKTORUNUZ : NERGİZ KOSKA

Nergiz KOSKA, 04.11.1969 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Almanya'da; lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra, 1993 yılında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur.

Nergiz KOSKA, 1993'ten bu güne kadar kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir. Mezun olduğu günden bu yana akademik ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte, kongre ve sempozyumlara katılarak diş hekimliğinin güncel bilgi ve uygulamalarını hastalarının hizmetine sunmaktadır.DİŞ BAKIMIYLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Diş bakımıyla ilgili doğru bilinen bazı yanlışları şöyle sıralayabiliriz:


YANLIŞ-1: Sert fırça kullanmak dişleri daha iyi temizler.

DOĞRUSU: Sert fırça kullanmak dişleri temizlemekten çok aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka belirginleşir ve diş rengi sarı görünür. En önemlisi ise dişlerde sert fırçalamaya bağlı hassasiyet ve diş etinde çekilme olabilir. Çok yumuşak fırçalar ise dişleri temizlemeyeceğinden orta sertlikte fırça kullanılmalıdır. Veya tüm ailenin değişen başlıklarla kullanabileceği elektrikli diş fırçaları kullanılabilir.


YANLIŞ-2: Diş fırçasına macun sürdükten sonra fırçayı ıslatmak gerekir.

DOĞRUSU: Çoğumuzun yaptığı bu davranış ıslatılan fırçanın sertliğini kaybetmesine neden oluyor ve fırçanın bakteri plaklarını kopartmasını engelliyor. Macunun köpürmesi için yeterli sıvı ağızda zaten mevcuttur. Yani, macun sürülen fırçayı ıslatmaya gerek yoktur.


YANLIŞ-3: Diş fırçalarken; fırçayı diş minesi üzerine yerleştirip sadece yuvarlak veya sadece ileri-geri el hareketleri ile fırçalamayı tamamlamak yeterlidir.

DOĞRUSU: Üzerine diş macunu yerleştirilmiş kuru fırça diş ve dişeti aralığına yerleştirilerek yaklaşık 45 derecelik bir eğim ile kök ucuna doğru tutulur ve küçük dairesel hareketler ile olduğu yerde en az beş kez döndürüldükten sonra dişetinden dişe doğru (kırmızıdan beyaza) süpürme hareketi yapılır. Böylelikle ilk konumlandırma ile fırça uçları dişeti oluğu içersine yerleştirilmiş olur ve sonrasındaki dairesel hareketleri ile bu bölgede sert yüzeylere yapışmış olan bakteri plağı parçalanarak sonrasındaki süpürme hareketi ile dişeti oluğundan dışarı atılmış olur.


YANLIŞ-4: Diş fırçalama sonrası ağzı çalkalamak gerekir.

DOĞRUSU: Fırçalama sonunda ağızda köpüren ve biriken tükürük-macun-bakteri plağı karışımı tükürülmeli, ancak ağız çalkalanmamalıdır. Böylelikle dişler üzerinde bırakılan az miktardaki macundaki flor molekülleri diş minesi ile daha uzun süre temasta kalarak asit etkisi ile çözünen bölgeleri onarma fırsatını bulur.


YANLIŞ-5: Dişlerin tuz ya da karbonatla fırçalanması dişleri beyazlatır.

DOĞRUSU: Tuz ya da karbonatla fırçalama dişleri beyazlatmaktan çok içerdiği büyük granüller nedeniyle diş minesini çizer, aşındırır ve matlaştırır. Bu da geri dönüşümü olmayan renklenmelerin oluşmasına neden olur.


YANLIŞ-6: İyi bir ağız bakımı için dişleri düzenli olarak fırçalamak yeterlidir.

DOĞRUSU: Ağız bakımı için sadece diş fırçalaması yetmez. Dişler ağız yüzeyinin sadece %25’ini kapsar, kalan %75’lik kısım için fırçalama ve diş ipiyle yapılan temizlik yeterli olmaz. Ulaşılamayan yüzeylerdeki bakteriler hızla çoğalarak tüm ağza yeniden yayılır. Bu nedenle etkili bir ağız gargarasını fırçalama ve diş ipiyle birlikte düzenli olarak kullanmakta yarar vardır.


YANLIŞ-7: Diş taşlarının temizlenmesinden sonra diş taşı oluşumu artar.

DOĞRUSU: Doğru teknikle ve düzenli diş fırçalaması yapıldığında diş taşı oluşumu tamamen engellenemez. Ancak, oluşmuş diş taşları mutlaka bir diş hekimi tarafından temizlenmelidir.


YANLIŞ-8: Amalgam dolgudaki cıva zararlıdır.

DOĞRUSU: Cıva diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişiyor ve zararsız hale geliyor. Çiğneme ve öğütme sırasında ağzımızda açığa çıkan cıva miktarı su, hava ve diğer yiyeceklerden alınan miktardan çok daha düşüktür. Yapılan bilimsel araştırmalar amalgam dolgudaki cıvanın zararsız olduğu sonucunu ortaya koyuyor.


YANLIŞ-9: Her hamilelikte bir diş kaybedilir.

DOĞRUSU: Hamilelik döneminde annelerin dişlerinde kalsiyum çekiliyor. Bu da dişlerin çürümesine uygun bir ortam hazırlar. Ancak düzenli ve yeterli bir ağız bakımı ile bu durum bertaraf edilebilir. Bu konuda diş hekiminize danışmanız önerilir.


YANLIŞ-10: Diş röntgeni çekiminde ciddi bir radyasyona maruz kalınır.

DOĞRUSU: Bu doğru bir kanaat değildir. Diş röntgeni çekiminde alınan radyasyon çok düşük miktardadır.


YANLIŞ-11: Ergenlikten sonra çarpık dişlerin düzeltilmesi artık mümkün değildir.

DOĞRUSU: Çarpık dişler ortodonti tedavisiyle her yaşta düzeltilebilir.


YANLIŞ-12: Reklamlardaki gibi macun ne kadar çok olursa o kadar temizler.

DOĞRUSU: Macunun çok olması daha çok temizliğe işaret etmez. Kullanılacak macun miktarının mercimek tanesi büyüklüğünde olması yeterlidir.


YANLIŞ-13: Diş etleri kanıyor ise dişlerin fırçalanması doğru değildir.

DOĞRUSU: Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması iltihabın belirtisi olarak kabul edilmelidir. Diş etleri kanıyor bahanesiyle dişlerin fırçalanmaması sorunu daha da büyütür.


YANLIŞ-14: Diş ağrısına karşı, dişin üzerine aspirin, rakı, kolonya, tütün ve tuz konulması ağrıyı ortadan kaldırır.

DOĞRUSU: Alkol ve alkol içerikli maddeler diş ve diş eti bölgesine uygulandığında diş etlerinde alkol-aspirin yanığı görülebilir. Dişlerin üzerine uygulanan diğer maddelerin de ağrı kesici özellikleri yoktur.


YANLIŞ-15: Dişleri çamaşır suyuyla fırçalamak beyazlatır.

DOĞRUSU: Çamaşır suyu ile dişleri fırçalamak kesinlikle çok sağlıksızdır; asla yapılmamalıdır. Çamaşır suyu, hem dişlerinizin yapısına hem de ağız dokunuza zarar verebilir.


YANLIŞ-16: Ağız kokusu herkeste olur ve geçmez.

DOĞRUSU: Ağız kokusu; çürük diş, diş eti hastalığı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, sinüzit yahut üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Bu hastalıkların tedavisi sonucunda ağız kokusu önlenebilir.


YANLIŞ-17: Çekim için kullanılan lokal anestezikler morfindir ve bağımlılık yapar.

DOĞRUSU: Diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezik maddeler morfin içerikli değildir ve alışkanlık yapmaz. Morfin, tıp alanında sınırlı vakalarda kullanılır.


YANLIŞ-18: Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir.

DOĞRUSU: Aciliyet gerektiren diş tedavileri, hamileliğin her döneminde yapılabilir. (Bakınız: Hamilelikte Diş Sorunları)


YANLIŞ-19: Ağrıyan her dişi çektirip kurtulmak gerekir.

DOĞRUSU: Çürük diş için mümkün olan her türlü tedavi uygulanmalıdır. Çünkü ne fonksiyon, ne de estetik yönünden hiçbir protez kendi dişinizden daha iyi olamaz.


YANLIŞ-20: Dişler kahvaltıdan önce fırçalanmalıdır.

DOĞRUSU: Dişler günde en az iki kez, kahvaltı ettikten sonra ve yatmadan önce fırçalanmalıdır. Dişler fırçalandıktan sonra, dilin üst yüzeyi de yumuşakça dili tahriş etmeden fırçalanmalı.


"Diş Hekimliğinde Web Sitesi Etik Kuralları" kapsamında yasal uyarı :
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir.
Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. 

Sayfayı Yazdır


exocad exocad Imetric Nergiz KOSKA Nergiz KOSKA